GPS Data+
O Stronie Kontakt Dodaj do ulubionych


Geometria

DrukujEmail

Geometria jest dziedziną matematyki stworzoną i używaną początkowo do mierzenia różnych cech ziemi. Pojęcie geometrii zostało zaczerpnięte od greckiego słowa geometria oznaczającego "mierzenie Ziemi".

Geometria jest jedną z najstarszych dziedzin matematyki. Do jej rozwoju przyczynił się już w 3w p.n.e. Euklides pisząc Elementy, dzieło które prezentowało geometrię w formie aksjomatów. Stąd wzięła się nazwa 'Geometria Euklidesowa'. Archimedes odkrył techniki obliczeń pól oraz objętości, które pod wieloma względami uprzedziło obecne obliczenia całkowe.

W średniowieczu rozwinęła się geometria algebraiczna oraz swój początek także geometria analityczna. Na początku XVII wieku, miały miejsce dwa bardzo ważne osiągnięcia w dziedzinie geometrii. Pierwszym i najważniejszym zostało stworzenie geometrii analitycznej (geometrii współrzędnych oraz równań) przez René Descartesa oraz Pierre de Fermata. Drugim ważnym osiągnięciem było usystematyzowanie geometrii projekcyjnej. przez Girarda Desarques czyli dziedziny geometrii zajmującej się analizą zależności między punktami.

Wiek XIX to rozwój geometrii nieeuklidesowej.

Obecnie geometria zajmuje się kształtami, rozmiarami, kątami, polami oraz właściwościami figur i przestrzeni.

 

Geometrię możemy podzielić na:

- planimetria - geometria na płaszczyźnie
- stereometria - geometria w przestrzeni
- geometria analityczna - badanie figur metodami analitycznymi